Ludzkie życie jest pełne zaskakujących i nieznanych chwil, które skutecznie podnoszą nam na co dzień ciśnienie i poziom adrenaliny. Niektórzy twierdzą nawet, że gdy w naszym organizmie narasta poziom adrenaliny to dopiero wtedy zdajemy sobie sprawę z tego, że żyjemy. Adrenalina sprawia, że nasze serce pompuje o wiele szybciej krew w naszym ciele, a nasze wszystkie bazowe zmysły się wyostrzają. Jest to zjawisko tak wyjątkowe, że mnóstwo ludzi wręcz nie wyobraża sobie bez niej życia. Są to zwłaszcza osoby uprawiające wszelakiego rodzaju sporty ekstremalne, od niebezpiecznej jazdy na nartach, samochodami, poprzez skoki spadochronowe aż po wspinaczkę wysokogórską.

Wszelkie te aktywności są z pewnością wyjątkowo niebezpieczne, co jak nic pomaga w uzyskiwaniu konkretnego poziomu adrenaliny aby poczuć wytęskniony dreszczyk emocji. Można by się zastanawiać, co powoduje osobami, które przykładowo zimą udają się zdobywać szczyty górskie czy bieguny. Wszak poza własną satysfakcją nic im taka wyprawa nie dostarczy. Tacy ludzie mogą wydać fortunę na rasowy sprzęt wspinaczkowy, pełne komplety garderoby i bielizny zimowej, wliczając w to nie tanie czapki i skarpety termoaktywne tylko po to aby przeżyć troszkę emocji. Tego typu tok myślenia jest wszakże fałszywy, bowiem ludzie wybierający się na takie wyprawy bardzo często mierzą się ze swoimi słabościami. Przekraczają granice, których prosty obywatel nigdy nie pokona, kontrolują zdolności ludzkiego organizmu i umysłu, a zdobywając wytęskniony cel wyprawy pewnie odczuwają coś więcej niż zwykły skok adrenaliny.

Owe uczucia są nieporównywalne z niczym innym na ziemi, dlatego że poczucie osobistego zwycięstwa i pokonania wszelkich komplikacji w zmierzaniu do celu to coś, czego nie doświadczymy w swojej codziennej miejskiej rutynie i właśnie dlatego część z nas układa przed sobą tak kłopotliwe zadania, aby dać również ideę i nadzieję wszystkim dookoła, że wszystko jest możliwe do osiągnięcia.