Na rowerze jeździć może i potrafi i niemal każdy. Nie ma w zasadzie żadnych większych przeciwwskazań do uprawiania tego sportu. Pod warunkiem oczywiście, że podejdziemy do niego z rozwagą i dostosujemy trening do swoich możliwości. Jazda na rowerze pozwala poprawić swoją wytrzymałość i kondycję. Pozwala odciążyć nasze stawy i kości, jednocześnie wzmacniając mięśni ud, łydek i pośladków. Pomaga także w obniżeniu poziomu tzw. złego cholesterolu.
Podczas jazdy na rowerze i związanego z nim wysiłku fizycznego zwiększa się także objętość naszych płuc. Krew staje się bardziej dotleniona, a serce zaczyna lepiej pracować.
Jazda na rowerze jest także zlecana osobom z nadwagą, pozwala ona bowiem w prosty i przyjemny sposób pozbyć się zbędnych kilogramów. Aby wszystkie te czynniki zadziałały musimy jednak pamiętać o pewnej zasadzie. Nie wystarczy wyciągnąć roweru raz z w miesiącu i przejechać 10km. Po takiej wycieczce będziemy zmęczeni i obolali. To nie dystans ani prędkość, ale systematyczność jest najważniejsza. To właśnie regularna jazda na rowerze minimum 4-5 razy w tygodniu jest w stanie przynieść wymierne efekty.