Kiedy brak ścieżki rowerowej

Coraz więcej osób decyduje się na dojeżdżanie do pracy czy na uczelnię na rowerze. Pozwala to na poprawę swoje kondycji fizycznej, jakości życia, zdrowia jak również jest dobrą alternatywą na zatłoczony autobus czy stanie w korkach w godzinach szczytu. Pomysł jest więc z pewnością warty rozważenia. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wielu miejscach Polski zwłaszcza w centrum, sytuacja ścieżek rowerowych nie przedstawia się najlepiej, w związku z czym bardzo często będziemy musieli poruszać się drogą wraz z pozostałymi zmotoryzowanymi uczestnikami ruchu. Musimy więc pamiętać o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa.
Po pierwsze nasz rower musi posiadać w pełni sprawne hamulce oraz widoczne oświetlenie. Ważny jest także kask plus ewentualnie ochraniacze na kolana i łokcie. Poruszając się po polskich drogach musimy kierować się zasadą ograniczonego zachowania, a więc mieć na uwadze to, że niektórzy kierowcy będą próbowali wymusić pierwszeństwo przejazdu, inni nie będą na nas zważali wyjeżdżając z parkingu.
Niemniej jednak jesteśmy pełnoprawnymi uczestnikami ruchu i nie możemy dać się zepchnąć całkowicie na dziurawe pobocze czy przepuszczać wszystkich bezkarnych kierowców.