Jerzy Janowicz zagra w trzeciej rundzie z Florianem Mayerem

 

Jerzy Janowicz pokonał Pablo Andujara (48 ATP) w drugiej rundzie Australian Open. Wynik to 4-6 7-6(3) 7-6(5) 6-3. Podobnie jak w pierwszym meczu, Janowicz nie załamał się w sytuacji kryzysowej. Polak przegrywał ze stratą seta i breaka, jednak zdołał zamknąć spotkanie w czterech partiach.

Tym razem Jerzemu dała się bardziej we znaki pogoda niż ból stopy. Janowicz oszczędzał stopę, nie trenował w dniu przerwy, a dziś wyszedł na kort po zażyciu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jak twierdził, nie odczuwał większego dyskomfortu.

Przyczyną słabej koordynacji ruchowej na korcie był upał. „Czułem się jakby mnie ktoś okładał po głowie i oczach kijem bejsbolowym” – obrazowo wyjaśniał. Po zażyciu tabletek od turniejowego lekarza ból nieco ustał i Janowicz mógł lepiej koncentrować się na własnych serwisach.

Zdawało się, że taktyką łodzianina na to spotkanie było zagranie winnera w każdym punkcie. Z kolei Andujar zaskakująco dobrze czytał jego uderzenia i często odgrywał mu w skarpetki. Z poruszaniem się po korcie nie było idealnie (niedotrenowanie + upał zrobiły swoje), z dropszotami również nie. Tym ostatnim Jerzy się nie przejmuje: „Andujar musiał się dzięki temu i tak przebiec z 25 razy do siatki” – skomentował.

Lepsze statystyki zanotował Hiszpan – 57 piłek bezpośrednio wygrywających i 28 niewymuszonych błędów. U Polaka było to 63 winnerów i 47 błędów. W całym pojedynku Janowicz wygrał tylko o 2 punkty więcej od rywala.

Tym bardziej Polak był wdzięczny kibicom za ofiarny doping, również w chwilach kryzysu.

Jego kolejnym przeciwnikiem jest Niemiec, Florian Mayer (37 ATP). Będzie to rewanż za trzecią rundę Wimbledonu w 2012 roku. Wtedy Janowicz przebijał się przez kwalifikacje i doprowadził do pięciu zaciętych setów z doświadczonym Niemcem o mało ortodoksyjnej technice uderzeń.

W meczu drugiej rundy Mayer wygrał w pięciu setach z Michaiłem Jużnym. Panowie wyglądali na końcu spotkania na bardzo zmęczonych, ale trudno się nie zmęczyć w takich warunkach. W tym sezonie Florian wygrał z Andy’m Murray’em po ładnym meczu w swoim wykonaniu.

Wyniki deblowe, I runda:

Katarzyna Piter / Alicja Rosolska def. Olga Goworcowa (BLR) / Christina McHale (USA) 6-3 6-3

Colin Fleming (GBR) / Ross Hutchins (GBR) def. Michał Przysiężny / Marinko Matosevic (AUS) 4-6 6-4 6-0

Mariusz Fyrstenberg / Marcin Matkowski def. Tomasz Bednarek / Ivo Karlović (CRO) 7-5 7-5

Łukasz Kubot / Robert Lindstedt (SWE) def. Federico Delbonis (ARG) / Albert Ramos (SWE) 6-3 6-2

Plan gier Polaków, 16.01.2014:

Agnieszka Radwańska vs. Olga Goworcowa (Hisense Arena, trzeci mecz od 1 rano po meczu WTA i meczu ATP)

Michał Przysiężny vs. Stephane Robert (kort nr 8, drugi mecz od 1 rano po Lepchenko-Halep)