Druga 10. najlepszych nastolatków w ATP

Ponieważ pierwsza część rankingu cieszyła się dużym powodzeniem, a także padły pytania o kolejne nazwiska, sprawdzamy, którzy nastolatkowie są klasyfikowani odrobinę dalej. W drugiej dziesiątce też jest sporo nazwisk, które znamy z sukcesów juniorskich!

Klasyfikacja drugiej dziesiątki jest ułożona na podstawie aktualnie opublikowanego rankingu, stąd niektórzy zawodnicy obecnie już by się znaleźli w „pierwszej” dziesiątce. Na potrzebę nowego artykułu uwzględniliśmy nowy ranking.

(a TU znajdziecie pierwszą część artykułu – otworzy się w nowym oknie)
#370 – Matteo Donati (Włochy) – 19 lat
matteo donati

Matteo Donati
Foto: tennisteen.it

Matteo wygrał w ubiegłym tygodniu w deblu challengera w Vercelli, ale jego znaczący awans jest spowodowany doliczeniem punkty za zwycięstwo w futuresie w Santa Margharita di Pula (czyli taki talent wykluł się u mojej kuzynki pod domem na Sardynii 😉 ). Donati ma na koncie pięć wygranych futuresów. Gdyby nie został tenisistą, chciałby zostać siatkarzem. Na razie mu jednak dobrze idzie na korcie.

Jego najlepsze juniorskie wyniki to deblowy finał (2012) i półfinał (2013) Wimbledonu. W singlu wygrał kilka imprez rangi G2. Ciekawostką jest, że to triumfator szczecińskiego Magnolia Cup 2011 (w finale pokonał Arkadiusza Kocyłę).
#387 – Thanasi Kokkinakis (Australia) – 18 lat
thanasi kokkinakis

Thanasi Kokkinakis
Foto: adelaidenow.com.au

Dał się poznać bezkompromisową walką z Rafaelem Nadalem w tegorocznym Australian Open. A wcześniej, w tym samym turnieju, w pierwszej rundzie pokonał Igora Sijslinga.

Thanasi wciąż czeka na tytuł a nawet finał rangi futures. Być może już by jakiś wywalczył, ale ostatnio skupia się na grze eliminacji do challengerów i turniejów ATP (udało mu się je przejść w Brisbane w tym roku).

W zeszłym roku wciąż rywalizował z juniorami: został finalistą Australian Open i US Open, oraz deblowym zwycięzcą Wimbledonu (w parze z Kyrgiosem). Mamy też i polski ślad w karierze Kokkinakisa. Pojawił się na eliminacjach w Koszalinie, ale oddał swój mecz walkowerem.
#391 – Enzo Couacaud (Francja) – 19 lat
Enzo Couacaud Foto: blancmesnil.fr

Enzo Couacaud
Foto: blancmesnil.fr

Urodzony na Mauritiusie Francuz ma na koncie tegoroczny ćwierćfinał challengera w St. Brieuc (przegrana z Donskojem w tie-breaku trzeciego seta), 2 wygrane futuresy i 3 dodatkowe finały.

Jego najlepsze juniorskie wyniki to ćwierćfinał Wimbledonu oraz deblowy finał Wimbledonu i półfinał Australian Open i Roland Garros. Dobrze sobie też radził w turniejach niższych rangą, za to bardzo mocno obsadzonych. Kamil Majchrzak nie ma szczęścia do tego Francuza – trzykrotnie z nim przegrywał.
#410 – Christian Garin (Chile) – 17 lat
christian garin

Christian Garin
Foto: deportes.terra.cl

Chilijczycy chyba doczekali się obiecujących tenisistów, którzy mogą im zastąpić Riosa, Massu i Gonzaleza. Garin, Lama i Jarry to młodzi panowie dochodzący do głosu w rozgrywkach seniorskich na kontynencie południowoamerykańskim (i nie tylko). Garin jest najmłodszy i uznawany za największy talent. Nic dziwnego – to aktualny juniorski mistrz z kortów imienia Roland Garrosa (finalista w deblu) i półfinalista US Open.

A zrobiło się o nim głośno jeszcze wcześniej, kiedy w zeszłym sezonie jako 16-latek wygrał mecz rangi ATP: pokonał Dusana Lajovicia w Vina del Mar i przegrał w trzech setach z Jeremy’m Chardym. Jako senior, ma ponadto na koncie ćwierćfinał challengera w Rio de Janeiro i w Limie, przejście eliminacji do turnieju ATP w Buenos Aires (trzysetowa porażka z Volandrim w 1. rundzie) oraz jeden finał futuresa. Christianem opiekują się agenci Rafy Nadala, więc jest szansa, że jego kariera nie utonie w południowoamerykańskich futuresach z powodu braku funduszy – jak to się zazwyczaj dzieje z graczami z tego regionu.
#425 – Pedro Cachin (Argentyna) – 19 lat
pedro cachin

Pedro Cachin
Foto: laviz.com.ar

Z reguły w takich zestawieniach są też reprezentowani Argentyńczycy. Pedro Cachin doszedł do 8. miejsca w rankingu juniorskim ITF, głównie dzięki zwycięstwom w wysoko punktowanych turniejach, ale nie o prestiżu i obsadzie równej szlemom. Za to wśród seniorów – doszedł do czterech finałów futuresów.

Co ciekawe, tenisista pochodzi z Cordoby, jak David Nalbandian, i wzorem starszego z Argentyńczyków też uwielbia wędkować!
#451 – Julien Cagnina (Belgia) – 19 lat
julian cagnina

Julien Cagnina
Foto: tenniseurope.org

Belgowie zawsze mają dobrych juniorów. Ostatnio najlepszy był Kimmer Coppejans, który jest o kilka miesięcy „za stary”, żeby się zmieścić w naszym rankingu. Piszemy więc o Julienie. Ma on na koncie 2 wygrane futuresy i 4 finały.

W rozgrywkach chłopców osiągnął ćwierćfinał Wimbledonu (pokonał Thiema) i Orange Bowl, a także wygrał Orange Bowl w deblu.
#452 – Laurent Lokoli (Francja) – 19 lat
laurent lokoli

Laurent Lokoli
Foto: zimbio.com

Laurent Lokoli nie jest wymieniany jako nowa francuska gwiazda. Bo i jego juniorskie osiągnięcia, w porównaniu z kolegami z kadry, są dość skromne i właściwie można wymienić tylko wygraną w prestiżowym Santa Croce i finał w Roehampton (pokonał tam Saville’a i Kyrgiosa).

Ale tenisista z Korsyki powoli buduje ranking seniorski dzięki coraz lepszym występom. We wrześniu zeszłego roku osiągnął półfinał challengera w marokańskim Meknes, po drodze bijąc wyjadaczy: Serrę, Gigounona i Melzera Młodszego. Ma na koncie też jeden tytuł i jeden finał ITF.
#458 – Karen Chaczanow (Rosja) – 17 lat
karen chaczanow

Karen Chaczanow
Foto; thehindu.com

Chaczanow i Rublew dają szansę Rosjanom na podtrzymanie swej obecności w czołówce ATP. Ten starszy, Chaczanow, zaskoczył wszystkich świetną grą w Moskwie, gdzie osiągnął w zeszłym sezonie ćwierćfinał. A kilka tygodni wcześniej, w Petersburgu, pokonał Victora Hanescu. W sezonie halowym poszedł za ciosem i osiągnął ćwierćfinał challengera w Genewie. W deblu zagrał w półfinale ATP w Chennai.

Niestety, jak każdy rosyjski tenisista, również Karen ma przestoje. Wciąż jest jeszcze młody i liczymy na to, że wskoczy na dobry tor i zamiast przegrywać w pierwszych rundach futuresów, będzie częściej grał tak jak w Moskwie.

Jego juniorskie wyniki też mogą zapowiadać niezłego tenisistę w przyszłości – wygrał mistrzostwo Europy, na Roland Garros pokonał Kyrgiosa, doszedł do finału w Santa Croce. No i kiedyś, w 2011 roku, zagrał półfinał juniorskiego ITF w Poznaniu

Jego idolami są Marat Safin i Juan Martin del Potro, a jego trenerem jest tata Petry Martić – Vedran. Stąd Rosjanin często trenuje w chorwackim Splicie.
#472 – Laslo Djere (Serbia) – 18 lat
laslo djere

Laslo Djere
Foto: kurir-info.rs

Podobno – następca Djokovicia. Jego najlepsze juniorskie wyniki to wygrana w Orange Bowl, finał Eddie Herr (G1) i finał Trofeo Bonfiglio (GA). Gorzej mu szło w szlemach – osiągnął tylko ćwierćfinał Wimbledonu.Dzięki dobrym startom w innych turniejach doszedł do 3. miejsca w juniorskim rankingu.

Jako senior, ma na koncie 2 wygrane futuresy i 3 finały.
#485 – Mazen Osama (Egipt) – 19 lat
mazen osama

Mazen Osama
Foto: mkalty.org

Jedyny Afrykanin u nas na liście. Obecność Mazena na liście to zasługa całorocznych futuresów w Sharm El Sheik. Egipcjanin osiągnął tam trzy finały futuresów. Jeśli wierzyć stronie ATP, Osama jest oburęcznym zawodnikiem.

Jego największy juniorski sukces to półfinał Eddie Herr (i finał w deblu).