Różnorodne dyscypliny sportowe niosą za sobą ryzyko poważnych kontuzji, jak również drobnych urazów. Nawet jazda konna bywa niebezpieczna, szczególnie w momencie, gdy koń wyczuje lęk w emocjach początkującego jeźdźca. Budowanie więzi i pozytywnych relacji ze zwierzęciem stanowi podstawę do udanej i bezpiecznej jazdy.

Bardzo ważny jest kontakt emocjonalny i odpowiednie podejście do konia. Kolejnym etapem jest znalezienie profesjonalnego trenera, który umiejętnie, krok po kroku poinstruuje jak obchodzić się z koniem, nauczy początkującego jeźdźca dosiadu, zachowania prawidłowej podstawy, równowagi, podstawowych komend, oraz układu stóp w strzemieniu.

Obojętnie, czy jazda konna ukierunkowana będzie na formę rekreacyjną, czy sportową należy koniecznie odwiedzić dobrze wyposażony sklep jeździecki, którego nie powinno się opuszczać bez toczka, bryczesów, sztylp, sztybletów i palcata. Specjalistyczna odzież do jazdy konnej jest gwarancją nie tylko estetycznego wyglądu, ale również bezpieczeństwa podczas przejażdżek i pokonywania toru przeszkód. Profesjonalny sklep jeździecki umożliwia kupno wartościowych pasz, środków pielęgnacyjnych, czapraków, siodeł, derek, oraz pozostałych akcesoriów niezbędnych dla prywatnych właścicieli koni, stajni, oraz ośrodków zajmujących się instruktarzem jazdy.

Decydując się na naukę jazdy konnej należy liczyć się z możliwością upadku, który zakończyć się może urazem, a nawet niebezpieczną kontuzją, dlatego tak ważna jest odzież ochronna i znalezienie ośrodka dysponującego wykwalifikowanymi instruktorami dbającymi o bezpieczeństwo jeźdźców.