czwartek, 28 września 2017

ASANA NA WSZYSTKO

Salamba sarvangasana (czyli świeca) na krześle zalicza się do wariantów regeneracyjnych i relaksacyjnych. Można ją praktykować kiedy jesteśmy zmęczeni, przeziębieni, boli nas głowa i lub jeśli chcemy wzmocnić nasz układ immunologiczny. Przytaczam dzisiaj najważniejsze efekty tej asany myślę, że warto się z nimi zapoznać, aby wiedzieć ile dolegliwości możemy leczyć niefarmakologicznie będąc tylko 6-10 minut w tej pozycji.

Salamba Sarvangasana nazywana jest matką wszystkich asan i moim zdaniem działa chyba na wszystko ;) 
Świeca poprzez przycisk brody i mostka powoduje wzrost krążenia krwi, wpływa na tarczycę i przytarczyce, znajdujące się w okolicy szyi. Ponadto, ponieważ ciało jest w pozycji odwróconej, krew żylna spływa do serca mocą samej siły grawitacji. Ułatwione jest krążenie utlenionej krwi w okolicy szyi i klatki piersiowej. Wskutek tego wyraźnej ulgi doznają osoby cierpiące na duszności, palpitację serca, astmę, zapalenie oskrzeli i choroby gardła. Z uwagi na fakt, że w tej odwróconej pozycji położenie głowy nie zmienia się i dopływ krwi do głowy regulowany jest mocnym zaciskiem brody i mostka, to nerwy uspokajają się, a bóle głowy - nawet chroniczne- ustają. Stała praktyka tej asany wykorzenia popularne przeziębienia i różne dolegliwości górnych dróg oddechowych.
Ponieważ ta pozycja działa uspokajająco na układ nerwowy, ulgi doświadczają osoby cierpiące na nadciśnienie, drażliwość, brak opanowania, załamanie nerwowe i bezsenność. Zmiana kierunku działania siły grawitacji w ciele pomaga w przywróceniu swobodnych ruchów jelit i usuwaniu zaparć, dzięki czemu organizm uwalnia się od toksyn człowiek czuje się pełen energii. Poleca się tę asane również w dolegliwościach układu moczowego, przy przodo- i tyłozgięciach trzonu macicy, w zaburzeniach miesiączkowania, hemoroidach i przepuklinie. Pomaga również leczyć padaczkę, osłabienie i niedokrwistość. Bez przesady można powiedzieć, że jeżeli człowiek regularnie praktykuje Saravangasane, to odczuje przypływ świeżych sił i energii, stanie się szczęśliwy i pewny siebie; odnajdzie spokój umysłu i pozna radość życia. Cały cykl świecy (warianty) aktywizuje narządy brzucha i przynosi ulgę osobom cierpiącym z powodu owrzodzenia żołądka lub jelit, ostrych bólów brzucha i zapaleniu jelit.
Aby zrobić dzisiejszy wariant na krześle najlepiej (i najszybciej) jest zawinąć 2 kostki w matę. Jeśli ich nie masz musisz podłożyć koc pod barki, to bardzo ważne aby szyja nie była pod kątem 90  stopni do podłogi, tylko łagodnie opadała,  a cały ciężar ciała powinien wtedy spoczywać na ramionach. Pamiętaj! Jeśli chcesz wejść sama do tego wariantu, to siadasz przodem do oparcia krzesła i powoli osuwasz plecy w dół NIE PUSZCZAJĄC KRZESŁA!!! Moment kiedy puścisz oparcie polecisz prawdopodobnie z krzesełkiem na ziemię, a jeśli najpierw Twoje barki dotkną do kostek lub koców to wtedy spokojnie możesz oprzeć kość krzyżową do siedziska krzesła, wyprostować nogi, wciągnąć pępek i złapać się za pasek wsuwając dłonie między nogi krzesła. Oddychaj. 
Enjoy :)
Miss Joga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz