wtorek, 24 listopada 2015

JATHARA-PARIVARTANASANAJathara w sanskrycie znaczy żołądek, brzuch a parivartana - skręcanie, obracanie. Pozycja ta oprócz wzmocnienia skośnych mięśni brzucha, pomaga też zmniejszyć w tamtejszych okolicach otyłość jeśli takowa w ogóle istnieje. Dodatkowo tonizuje i aktywizuje wątrobę, śledzionę i trzustkę. Leczy nieżyt żołądka i usprawnia pracę jelit. Pomaga też w usuwaniu przykurczy w krzyżu i okolicy bioder. Czyli jednym słowem warto ją w wolnej chwili praktykować :)
Połóż się płasko na plecach na macie i rozłóż ręce na boki w linii z barkami ( ciało przypomina kształt krzyża), wnętrza dłoni skierowane są do sufitu. Z wydechem podnieś nogi do 90 stopni, skręć uda tak aby kolana patrzyły na prawą rękę a następnie opuść nogi na ziemię, aby aby palce u nóg dotknęły prawej dłoni. Postaraj się trzymać cały czas plecy na podłodze a zwłaszcza lewy bark, łopatkę i lewą rękę. Możesz położyć sobie na dłoni coś cięższego np kostkę, aby była cały czas w kontakcie z matą. 
Nogi są połaczone razem ( możesz je związać w łydkach paskiem) mięśnie napięte, rzepki podniesione, kąciki ust do góry :) Kiedy nogi są w dole Ty skręcasz brzuch w kierunku przeciwnym czyli w tym wypadku w lewą stronę. Jeśli pośladki odrywają Ci się od podłogi, to połóż koc pod biodra. Seria jest następująca: 10 razy na prawą stronę, odpoczynek nogi w górze i 10 na lewą - osoby początkujące. Osoby już praktykujące: 5, 10, 15 razy do prawej nogi, odpoczynek nogi w górze i 5, 10, 15 powtórzeń do lewej i do centrum. Dopiero na sam koniec powoli opuszczamy nogi na matę.
Enjoy
Miss Joga
MOTTO NA DZIŚ: „Słabi nigdy nie potrafią przebaczać. Przebaczenie jest cnotą silnych”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz