wtorek, 5 maja 2015

SUPTA VIRASANA

Pozycja Śpiącego Bohatera jest moim zdaniem trudną pozycją zważywszy na fakt, iż optymalny czas dla niej to przynajmniej 5 minut. Jest jedną z niewielu asan, które można wykonywać bezpośrednio po jedzeniu. Poprawia trawienie, przemianę materii, usuwa zmęczenie, genialnie rozciąga mięśnie czworo-głowe uda a także działa profilaktycznie na żylaki i pajączki. Dawno temu w Indiach wojownicy, którzy odbywali dalekie marsze z pełnym ekwipunkiem po kilkanaście godzin dziennie odpoczywali właśnie w tej pozycji. Regenerowała im ona stawy, mięśnie i całe ciało. Co prawda byli w niej godzinę, ale przecież my na co dzień maratonu nie śmigamy, więc możemy być troszkę krócej ;)

  • usiądź na macie w VIRASANIE (kolana razem, pośladki na macie, skręć łydki na zewnątrz)
  • połóż dłonie z tyłu po bokach i zawijając kość ogonową do środka powoli połóż się na macie wchodząc do pozycji z zaokrąglonymi plecami (!)
  • przenieś ręce za głowę, wnętrza dłoni skierowane są w stronę sufitu
  • oddychaj, brzuch ma się zapadać, pępek do kręgosłupa
  • z wydechem połóż dłonie na stopach i powoli nie przechylając tułowia na boki wróć do Virasany
Zaczynaj od 1 minuty a potem sukcesywnie zwiększaj czas co kilka tygodni, docelowo 5 min mile widziane. Dzisiaj pokazałam wariant dla osób zaawansowanych z plecami i pośladkami na podłodze. Jeżeli wchodząc do tej pozycji odczuwasz odcinek lędźwiowo - krzyżowy to bezwarunkowo musisz użyć bolstera lub koców pod plecy. Jak  to zrobić pokażę w kolejnych postach. A do tego czasu możesz praktykować VIRASANE która bardzo dobrze przygotowuje do tej asany. Po wyjściu z pozycji najlepiej jak najszybciej przejść do Psa z głową w dół, będziesz odczuwała drętwienie w tyłach nóg - to normalne. Kto regularnie praktykuje - skok do Caturangi 6 oddechów i dopiero wtedy Adho Mukha Svanasana. Poleca się ją sportowcom i tym którzy muszą chodzić lub stać przez wiele godzin, jeśli zrobi się ją przed snem to rano nogi będą wypoczęte. Iyengar mawiał, że jak nie chce nam się ćwiczyć jogi w danym dniu lub jesteśmy zmęczeni, to powinniśmy zacząć od Supta Virasany, ponieważ ona zdecydowanie zmienia nasze nastawienie. I wiesz… coś w tym jest;)

Zdjęcie zrobiła moja 6 letnia córeczka dlatego jest jakie jest, ale jak na takiego Maluszka to, to co najważniejsze, to ujęła w kadrze:)
MOTTO NA DZIŚ: „To nie czasu nam brakuje tylko skupienia”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz