niedziela, 28 grudnia 2014

SIRSASANA I

Salamba Sirsasana I - Stanie na głowie, król wśród wszystkich asan:) Bardzo proszę porozmawiaj wcześniej ze swoim nauczycielem czy jesteś już gotowy na tą pozycję. To nie są żarty, jeśli masz słabe barki to nie będziesz w stanie utrzymać na nich ciężaru ciała i jest prawdopodobieństwo, że ucierpi na tym Twoja szyja. Dlatego praktykuj joge z rozwagą - Twoje bezpieczeństwo przede wszystkim:)


  • złóż matę cztery i przysuń ją do ściany
  • uklęknij i ułóż przedramiona na macie, spleć palce, dociśnij nadgarstki, łokcie są rozchylone na szerokość barków
  • umieść tył głowy w koszyczku dłoni tak, aby czubek głowy dotykał do maty
  • unieś barki od uszu, stań na palcach i podchodź stopami do głowy, aby biodra znalazły sie jak najbardziej pionowo nad nią (lub oparły się o ścianę)
  • unieś prawą nogę do góry i dołącz do niej drugą, pięty dotykają sufitu, plecy i łopatki odsuwaj od ściany
  • odpychaj się od przedramion wyciągając się do góry, nogi połączone, rzepki podniesione, kość ogonowa do środka
  • oddychaj, z wydechem prawa noga do ziemi, potem lewa, nie podnoś głowy zostań z czołem na macie, łokcie na podłodze (pozycja dziecka)

Zapewne zaraz padnie pytanie ile stać. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Są osoby, które na pierwszy raz wytrzymają 20 sekund a inne minutę. To nie są zawody, stój tak długo jak czujesz, że wyciągasz się z barków do góry. Jeśli jesteś już bardzo zmęczony to lepiej wyjść z asany, odpocząć i powtórzyć po kilku oddechach wszystko z drugiej nogi. Na środkowym zdjęciu widać dokładnie jak ma być ustawiony kręgosłup przy ścianie, to znaczy, że tułów jest pionowy a tylko pięty do niej dotykają. (Musicie wybaczyć, nie miałam zdjęcia ze ścianą). Jeśli masz możliwość poproś jednego z domowników, aby sprawdził czy płatek Twojego ucha jest pionowo - tzn. że nie nie stoisz na czole tylko na czubku głowy i czy stoisz prosto. W pozycjach odwróconych mamy zaburzoną percepcję i nam może się wydawać, że ciało jest prostopadłe do maty podczas kiedy jest lekko odchylone. Nie napiszę tym razem have fun;) ponieważ tutaj musisz się bardzo skoncentrować na tym co robisz. Zatem tylko Good Luck:)

Efekty: Już opisałam wcześniej, są tutaj:)

MOTTO NA DZIŚ:„Życie to 10% tego co Ci się przytrafia i 90% jak Ty na to reagujesz”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz