piątek, 19 grudnia 2014

POKONAĆ LĘK

W nawiązaniu do wczorajszego posta o lękach dzisiaj opis kilku rzeczy, które według psychologów ułatwią nam ich pokonywanie oraz konfrontowanie się z nimi.
Postaw na aktywność fizyczną
Badania przeprowadzone na uniwersytetach w Bristolu i Cardiff udowodniły, że mężczyźni, którzy uczestniczyli w intensywnych zajęciach sportowych, byli mniej podatni na przygnębienie i niepokój niż ci, którzy nie ćwiczyli. Przyczyną mogą być związki chemiczne wytwarzane przez mózg w czasie wysiłku fizycznego. Oczywiście zdecydowanie rekomenduję joge w tym przypadku:)

Naucz się prawidłowego oddechu 
Kiedy dopadnie Cię zdenerwowanie czy atak paniki, a serce bije jak oszalałe i brakuje Ci powietrza, to musisz zacząć głęboko oddychać. Podczas silnego stresu Twój oddech mimowolnie przyspiesza i spłyca się a to zwiększa dodatkowo napięcie i utrudnia jego opanowanie. Naucz się więc kontrolować oddychanie tak, aby prawidłowym oddechem przeponowym opanować sytuacje. Osobiście polecam pranajame, naprawdę pomaga.
Bliska osoba
Przewidując znalezienie się w sytuacji, która wzbudza Twój lęk (np. publiczny występ) poproś bliską osobę, aby Ci towarzyszyła. Jej obecność sprawi, że lęk będzie łatwiejszy do pokonania.
Zapanuj nad stresem
Lęki i fobie wywołują w nas stres, a ten utrudnia pokonanie strachu. Naucz się technik relaksacyjnych umożliwiających zapanowanie nad sytuacją i emocjami. Zadbaj również o właściwą podaż magnezu w diecie. Niedobory magnezu wywołują lęk i podenerwowanie, a stres pozbawia organizm tego minerału. Jeśli czujesz, że możesz mieć go za mało, rozważ zażywanie suplementów magnezu. Najlepiej jednak dostarczyć go z pożywieniem np: w pestkach słonecznika czy gorzkiej czekoladzie.
Poćwicz oczy
W czasie relaksu poćwicz oczy metodą EDMR (odwrażliwianie za pomocą ruchów oczu). Polega ona na żywym poruszaniu oczy w górę-w dół i na ukos. Z badań wynika, że metoda ta redukuje negatywne emocje.
Komedia - tak 
Wypożycz lub kup kilka dobrych komedii filmowych, by mieć przed sobą perspektywę wesołego spędzenia czasu. Już samo to wystarczy, by wzmóc wydzielanie przez organizm endorfin i hormonu wzrostu zwalczających stres, a ograniczyć produkcję kortyzolu i epinefryny, które go wywołują. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Badali oni 16 mężczyzn, z których 8 wiedziało, że po zakończeniu eksperymentu czeka ich oglądanie dobrej komedii. Odnotowano u nich znaczny spadek hormonów wywołujących stres oraz wzrost hormonów odprężających. U tych, którzy nie mieli takiej perspektywy - nie zauważono zmian.
Dobry sen
Dobry sen to podstawa w walce ze stresem i lękami. Nowy dzień przyniesie rozwiązanie a do rana część problemów straci swoją moc.

Powyższe metody powinny pomóc w uporaniu się z lżejszymi formami nie tylko lęków, ale także stresu i fobii. Warto podjąć starania, by je pokonać zanim utrwalą się i będą wymagać pomocy psychologa i/lub leków farmaceutycznych. 

Zdjęcie: Kasia Michalak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz