wtorek, 2 grudnia 2014

JOGA W CIĄŻY - ASANA NR 2

Skręty. Jest mnóstwo wariantów w których możemy się skręcać np. : siedząc w Svastikasanie (po polsku: „po turecku”;), w Padmasanie (lotos) czy w Upavistha konasanie, nie wspominając już nawet o pozycjach stojących. Jednak będąc w ciąży jedną z najważniejszych rzeczy w praktyce jogi jest rozciąganie boków tułowia. Dzisiejsza pozycja jest idealna dla Pań, które odczuwają bóle w plecach bez względu na to czy jest to odcinek lędźwiowy czy piersiowy.

 • usiądź prawym bokiem do krzesła, nogi na szerokość bioder, kąt prosty między łydką a udem (użyj kostek lub koca pod stopy jeśli krzesło jest zbyt wysokie)
 • (opcjonalnie jeśli chcesz - włóż kostkę między uda, po to aby bardziej one pracowały i rotowały się do środka)
 • złap za oparcie krzesła po zewnętrznych jego stronach, łokcie szeroko, dociśnij obydwa pośladki do podłoża, zawiń kość ogonową do środka
 • NA WDECHU WYCIĄGNIJ CAŁY KRĘGOSŁUP DO GÓRY, NA WYDECHU POWOLI SKRĘĆ SIĘ W PRAWO
 • prawą ręką odpychaj się od krzesła a lewą przyciągaj się do niego, barki i ramiona w jednej linii
 • czubek głowy cały czas jest w jednej linii z kością ogonową, oddychaj
 • po minucie wróć do centrum i powtórz wszystko na drugą stronę
Pod koniec drugiej ciąży miałam tak silne bóle w lędźwiach, że nie mogłam prawie chodzić. Jedynie wydłużanie kręgosłupa i na to nakładanie skrętu powodowało, że udawało mi się jakoś funkcjonować. Nie musisz obrócić się o 360 stopni;) ważne abyś praktykowała dzisiejszą pozycję systematycznie a nie tylko wtedy kiedy zaczyna Cię boleć;)

Efekty: W ciąży ostrożnie wykonywane skręty powodują rozciągnięcie macicy. Dzięki temu płód może swobodniej poruszać się, a matka nie będzie odczuwać dyskomfortu w czasie kopnięć dziecka. Usuwają sztywności  kręgosłupa blokujące przepływ krwi do nerwów kanału kręgowego a także uelastyczniają kręgosłup, biodra i pachwiny. 

Jak zawsze dziękuję Klaudii za czas i Marcie za użyczony aparat do wykonania dzisiejszych zdjęć:) Namaste 

1 komentarz:

 1. Outstanding post however , I was wondering if you could write a litte more on this subject?
  I'd be very grateful if you could elaborate a little bit further.
  Thank you!

  Feel free to surf to my homepage lasertest

  OdpowiedzUsuń