środa, 10 grudnia 2014

EFEKTY ŚWIECY

Dzisiaj zacznę przewrotnie od końca, czyli od efektów asany po to, aby Was zachęcić do jej praktykowania. 
Salamba Sarvangasana nazywana matką wszystkich asan, jest niezaprzeczalnym panaceum na większość powszechnych dolegliwości. W organizmie człowieka znajdują się gruczoły wewnętrznego wydzielania, które pobierają z krwi substancje odżywcze i wydzielają hormony niezbędne do prawidłowego i harmonijnego funkcjonowania oraz właściwego rozwoju ciała i mózgu. Jeśli gruczoły te nie funkcjonują należycie, produkcja hormonów jest zakłócana i ciało ulega degeneracji. Zdumiewająco wiele asan oddziałuje bezpośrednio na gruczoły i pomaga im poprawnie funkcjonować, między innymi Salamba sarvangasana. 

Świeca poprzez przycisk brody i mostka powoduje wzrost krążenia krwi, wpływa na tarczycę i przytarczycę, znajdujące się w okolicy szyi. Ponadto, ponieważ ciało jest w pozycji odwróconej, krew żylna spływa do serca mocą samej siły grawitacji. Ułatwione jest krążenie utlenionej krwi w okolicy szyi i klatki piersiowej. Wskutek tego wyraźnej ulgi doznają osoby cierpiące na duszności, palpitację serca, astmę, zapalenie oskrzeli i choroby gardła. Z uwagi na fakt, że w tej odwróconej pozycji położenie głowy nie zmienia się i dopływ krwi do głowy regulowany jest mocnym zaciskiem brody i mostka, to nerwy uspokajają się, a bóle głowy - nawet chroniczne- ustają. Stała praktyka tej asany wykorzenia popularne przeziębienia i różne dolegliwości górnych dróg oddechowych.
Ponieważ ta pozycja działa uspokajająco na układ nerwowy, ulgi doświadczają osoby cierpiące na nadciśnienie, drażliwość ,brak opanowania, załamanie nerwowe i bezsenność. Zmiana kierunku działania siły grawitacji w ciele pomaga w przywróceniu swobodnych ruchów jelit i usuwaniu zaparć, dzięki czemu organizm uwalnia się od toksyn człowiek czuje się pełen energii. Poleca się tę asane również w dolegliwościach układu moczowego, przy przodo- i tyłozgięciach trzonu macicy, w zaburzeniach miesiączkowania, hemoroidach i przepuklinie. Pomaga również leczyć padaczkę,osłabienie i niedokrwistość. Bez przesady można powiedzieć, że jeżeli człowiek regularnie praktykuje Saravangasane, to odczuje przypływ świeżych sił i energii, stanie się szczęśliwy i pewny siebie; odnajdzie spokój umysłu i pozna radość życia. Cały cykl świecy (warianty) aktywizuje narządy brzucha i przynosi ulgę osobom cierpiącym z powodu owrzodzenia żołądka lub jelit, ostrych bólów brzucha i zapaleniu jelit.
Osoby z nadciśnieniem zanim przystąpią do Sarvangasany, powinny zrobić wcześniej Halasane ( pług - oczywiście opiszę wcześniej lub później;) minimum 3 minuty.

To chyba w skrócie byłoby na tyle;)

MOTTO NA DZIŚ: „Mądry psycholog powiedział: najlepszym lekarstwem dla człowieka jest Miłość. Ktoś spytał: a co, jeśli to nie działa? Uśmiechnął się i odpowiedział: zwiększyć dawkę”

Opracowanie na podstawie BKS Iyengar „ Światło Jogi”
Wnętrze: Fit- Dance Studio, zdjęcie: Adam Garbiński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz