niedziela, 14 grudnia 2014

DANDASANA

Danda znaczy kij, pałka. Jest to pozycja siedzącego kija, która jest wyjściem do wszystkich asan siedzących, skłonów i skrętów. Poprawia postawę naszego ciała prowadząc do stabilności psychicznej i emocjonalnej.

 • usiądź na złożonym kocu i wyprostuj nogi, wyciągnij pośladki do tyłu i na zewnątrz
 • zawiń kość ogonową do środka, aby ustawić pionowo miednicę, opuszki palców po bokach bioder, łokcie w tył
 • stopy pionowo, wewnętrzne pięty w przód, podnieś rzepki, zrotuj uda do środka, tyły kolan w dół
 • odpychając się od ziemi wyciągnij kręgosłup do góry, wydłuż boki tułowia
 • broda w górę, czubek głowy nad kością ogonową
 • barki w dół, łopatki do środka, oddychaj

Efekty: Tonizuje ograny wewnętrzne, przynosi ulgę w problemach z oddychaniem a zwłaszcza w astmie i  bezdechu, uspokaja umysł i akcję serca. Rozluźnia mięśnie kręgosłupa i wydłuża wiązadła nóg a także zmniejsza zgagę i wzdęcia.

3 komentarze:

 1. Dandasana to mój koszmar - mimo, że nie jestem już początkująca i dobrze czuję się w dużo bardziej wymagających asanach. Jest mi niewygodnie, pozycja "siada", mięśnie czworogłowe bolą, nogi drżą, plecy są napięte. Nie wiem, w czym rzecz... :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim musisz usiąść wyżej na kocu albo dwóch , żeby wyprostować kręgosłup. Energia ma iść do góry, więc wyciągaj przód tułowia aż po czubek głowy do sufitu. Połóż sobie ręce z tylu za plecami, jeśli nie sięgasz do koca użyj kostek i odepchnij się od opuszków palców. Ściągnij łopatki do wewnątrz. Nogi doprostuj w kolanach i wyciągaj wewnętrzne pięty do przodu Oddychaj. Daj znać czy coś sie zmieniło. Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Dziękuję, dam znać!

  OdpowiedzUsuń