poniedziałek, 24 listopada 2014

PIES Z GŁOWĄ W GÓRĘ

Urdhva znaczy w górę, mukha- twarz, śvan- pies, czyli pies z głową w górę. Jest to klasyczne i podstawowe  wygięcie w jodze. Dzisiaj pokazuję dwa warianty na kostkach i bez. Dlaczego? Dlatego, że na kostkach moim zdaniem możemy bardziej otworzyć klatkę piersiową i nauczyć się skręcać ramiona do tyłu oraz odciągać barki od uszu. Bez ich pomocy jest to oczywiście asana klasyczna. Jeżeli masz jednak możliwość praktykowania pierwszego wariantu, to na pewno bardzo Ci on pomoże w zrozumieniu o co chodzi w tej pozycji.

  • połóż się na macie na brzuchu
  • dłonie na podłodze na wysokości talii (lub alternatywnie na kostkach), stopy na szerokość bioder
  • wyprostuj nogi, podnieś rzepki, zrotuj uda do środka i zawiń kość ogonową
  • z wdechem unieś klatkę piersiową i uda do góry, tylko  palce stóp i dłonie dotykają do podłogi
  • wyciągnij kręgosłup do góry, otwórz klatkę piersiową, ramiona w tył, barki w dół, spójrz w sufit
  • oddychaj, po 30 sekundach odpocznij

Kiedy zaczynamy praktykować joge i robimy powitania słońca, najczęściej uczy się wariantu z podwiniętymi palcami, gdyż jest on łatwiejszy. Z czasem kiedy już rozumiemy komendy i potrafimy np. zawijać kość ogonową do środka (przyznajcie sami, że na pierwszy raz ten zwrot jest abstrakcją;), to wtedy przechodzi się do klasycznego, gdzie opieramy się tylko na grzbietach stóp. Nie ważne czy lubimy Urdhava mukha svanasane czy nie, jest to  jedna z podstawowych pozycji w jodze i bardzo polecam regularnie ją ćwiczyć:)

Efekty: Wzmacnia kręgosłup, usuwa bóle pleców, otwiera klatkę piersiową, uelastycznia miednicę i płuca (rozszerzają się, dzięki czemu pogłębia się oddech). Jak większość wygięć przeciwdziała depresji. Poprawia także pracę narządów wewnętrznych. Działa korzystnie na przypadki rwy kulszowej i dyskopatii.

MOTTO NA DZIŚ:„Oczywiście, że mówię do siebie, czasami potrzebuję rady eksperta”

Wnętrze: Jupiter Sport

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz