sobota, 8 listopada 2014

PAMIĘĆ

Czy zdarza Ci się wracać do domu po rzeczy których zapomniałeś, szukać kluczy, kojarzyć twarze, ale niekoniecznie nazwiska? Zaniki pamięci są rzeczą naturalną, zwłaszcza po 40 roku życia. Jednak tak nie musi być, możesz poprawić swoją pamięć w każdym wieku. Wystarczy ćwiczyć umysł, dużo  przebywać na świeżym powietrzu, praktykować szczególnie pozycje odwrócone  i zdrowo  się odżywiać.

Pamięć jest jak mięsień, jeśli jej nie używasz możesz ją stracić. Można ćwiczyć umysł zapamiętując nowy numer telefonu, wiersz lub cytat. Powtarzając go codziennie zmuszamy się do wysiłku pobudzając nasze kochane szare komórki do pracy. Nie martw się, tutaj zakwasy nam nie grożą:) 

Ruch na świeżym powietrzu jest niezbędny i nie mam na myśli tutaj wejścia rano do auta i wyjścia z niego wieczorem wracając do domu. Zrób czasami coś dla siebie (a przy okazji dla środowiska) i przejdź na piechotę nawet większy kawałek. Zazwyczaj nasza praca ogranicza  nas w zakresie ruchu dlatego odważ się być aktywnym kiedy znajdziesz chwilę.

Pozycje odwrócone to takie w których mózg jest poniżej serca. Tutaj prym wiedzie Sirsasana (stanie na głowie), której regularna praktyka zwiększa dopływ czystej, utlenionej krwi do komórek mózgowych. To je regeneruje zwiększając moc intelektu, jasność myślenia i poprawia pamięć. Jeżeli jeszcze nie stoisz na głowie to możesz zamontować w domu liny do wiszenia, efekt jest ten sam. Czasami zdarza się, że jestem po prostu zmęczona i wtedy zawieszam się na nich a po 10 minutach czuję się jak nowo narodzona.

O odżywianiu, które jest paliwem dla naszego organizmu napisałam posta już dawno temu. Chętnych zaparaszam do  krótkiej lektury pod tytułem Lunch.

Cóż, starość nie radość, ale ja i tak uważam, że mamy tyle lat, na ile się czujemy:) 

Miłego weekendu
Miss Joga

MOTTO NA DZIŚ: „Martwienie się nie zabierze jutrzejszych problemów, ale zabierze dzisiejszy spokój”

Zdjęcie: Jakub Wańczyk
Miejsce : Hotel MONOPOL we Wrocławiu

4 komentarze:

 1. Taaak! Wychodzac z domu sprawdzam 5razy czy zamknelam drzwi na klucz i czy kuchenka wylaczona a wsiadajac do auta sprawdzam czy mam klucze i portfel hehe postalabym na glowie ale niestety okres blokuje:D

  OdpowiedzUsuń
 2. To na świeże powietrze wyjdź na spacer:) Zawsze mamy wybór, nawet jeżeli nam się wydaje, że jest inaczej. Pozdrawiam Miss Joga

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy stanie na rękach i mostek daje podobne efekty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na poziome fizycznym są to asany z dwóch różnych grup - odwrócone i wygięcia, więc efekty pracy mięśni i narządów wewnętrznych są różne. Na poziomie energetycznym w mojej ocenie są podobne. Obydwie asany pobudzają nas, otwierają ciało, energetyzują i pozytywnie nastawiają. Pozdrawiam Miss Joga

   Usuń