czwartek, 9 października 2014

UTTANASANA - INTENSYWNE ROZCIĄGANIE

Uttanasana należy do klasycznych skłonów i jest to asana którą zawsze praktykuję na zajęciach. Zazwyczaj pojawia się pytanie, „Czemu bolą mnie plecy, kiedy robię skłony do przodu?” Podstawową przyczyną bólu pleców jest to, że NIE robimy tzw. „wklęsłych pleców” i nie prostujemy do końca nóg. Najpierw musisz podnieść rzepki kolanowe do góry a następnie wydłużyć kręgosłup, aby stworzyć przestrzeń pomiędzy stawami kręgowymi. Wtedy nie są już zaciśnięte i nie odczuwasz napięcia w plecach a także unikasz kontuzji.
 • stań w tadasanie i rozstaw nogi na szerokość bioder ( jest to długość naszej 1 stopy), nogi proste, rzepki podniesione;)
 • podnieś ręce do góry ( urdhva hastasana) i z wydechem wyciągając tułów do przodu i w dół połóż ręce na kostkach ( lub podłodze jeżeli masz wklęsłe plecy!)
 • przenieś pośladki nad pięty, wewnętrzne łokcie do przodu, wyciągaj boki kręgosłupa, oddychaj
 • w uttanasanie możesz być dłużej, zatem zacznij od minuty w górę
 • z wydechem powoli podnieś się do góry i stań w  tadasanie
Jest to wariant uproszczony w którym uczymy się prostować plecy. Kiedy ciało zapamięta ruch można powoli przejść już do pełnego ( głowa na kolanach). Daj sobie czas. Nie od razu Kraków zbudowano a ty nie musisz tego zrobić dzisiaj. Praktykuj systematycznie a pewnego dnia będziesz miło zaskoczona/y.

 Efekty: Uśmierza bóle brzucha, tonizuje wątrobę, nerki i śledzionę. Spowalnia akcję serca i regeneruje nerwy kręgosłupa. Można pozbyć się przygnębienia wykonując tę pozycję przez minimum 2 minuty. Jest bardzo korzystna dla osób nadpobudliwych, gdyż uspokaja komórki mózgu. Intensywnie rozciąga tyły nóg.

Zdjęcie: ladyphoto.pl

2 komentarze:

 1. Bardzo podoba mi sie Pani blog. Swietny pomysl, zdjecia i cala oprawa super. Powodzenia i pozdrawiam. Joginka

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za miłe słowa.Pozdrawiam również. Miss Joga

  OdpowiedzUsuń