środa, 1 października 2014

JOGA NIE JEST TYLKO DLA LENIWYCH


  

   Jak mówi Pattabhi Jois Guru w Astanga jodze:

 „Joga jest dla wszystkich: małych i dużych, grubych i chudych, wysokich i niskich. Nie jest tylko dla leniwych”   
   
Asany które są przedstawione na zdjęciach jak zapewne się domyślasz, należą do grupy bardziej zaawansowanych. Nie robisz ich na pierwszych zajęciach, no może z wyjątkiem Parsvakonasany ( zdjęcie na samej górze). I między innymi to jest w jodze wspaniałe, że nie musimy dzisiaj mieć siły ani możliwości w naszym ciele, aby zrobić Sirsasane ( stanie na głowie) , ale poprzez regularną praktykę i setki , nawet tysiące godzin na macie możesz dążyć do zrobienia jej. 


   


  Każda osoba na tym zdjęciu kiedyś przyszła pierwszy raz na jogę.. Czuła ogień w nogach podczas Adho Mukha Svanasany ( psa z głową w dól) i nie mogła zrozumieć dlaczego tak z pozoru proste pozycje wymagały tak dużego wysiłku, pracy mięśni i zaangażowania całego ciała.
Dlatego też namawiam Was serdecznie do regularnej praktyki jogi i udziału w warsztatach. Bo tak naprawdę to nie stanie na głowie będzie największą satysfakcją , jak w końcu uda się Wam stanąć na środku sali, bez pomocy ściany i asekuracji nauczyciela. To ta droga do celu sama w sobie jest wyjątkowa i potem z perspektywy czasu  właśnie sama ,czysta, praktyka jogi będzie dla Was celem samym w sobie… 


Zdjęcia te zostały zrobione  podczas warsztatu jogi w Suchej Beskidzkiej w którym miałam przyjemność uczestniczyć. Był on prowadzony przez wspaniałą i bardzo doświadczoną nauczycielkę jogi metodą Iyengara Lois Steinberg z USA.

Motto na dziś:" Nie popełnia błędów tylko ten, kto nic nie robi"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz