Otwórz stawy biodrowo-krzyżowe do skłonów w asanie która w tłumaczeniu na język polski znaczy Krowi Pysk. Z uwagi na fakt, że kolana są zgięte pracujemy tu nad wyćwiczeniem naszych wiązadeł. Jako, że stawy kolanowe na co dzień są obciążone, ponieważ dźwigają ciężar naszego ciała podczas chodzenia i stania, to asana ta nie tylko zachowuje ich ruchomość, ale także regeneruje je oraz usuwa zgromadzony tam kwas mlekowy.
- usiądź w dandasanie (pozycja siedzącego kija) następnie klęknij na macie łącząc kolana i pięty
- podnieś pośladki i prawe kolano wraz z goleniem połóż po zewnętrznej stronie lewego, rozsuń szeroko łydki obu nóg
- powoli usiądź (jeżeli potrzebujesz możesz usiąść na kostce lub kocu), sprawdź czy ciężar ciała jest równomiernie rozłożony i czy biodra są w jednej linii
- pięty blisko ud, zewnętrzne krawędzie stóp aktywne
- tułów wyprostowany
- jeżeli lewe udo jest na górze, to lewą rękę przenieś na plecy, zegnij łokieć i umieść dłoń między łopatkami
- wyciągając prawą rękę nad głowę zegnij łokieć tak, aby przedramię było za karkiem i złap za lewą dłoń (użyj paska jeśli palce się nie stykają lub odczuwasz ból w barku)
- głowa i szyja proste
- oddychaj, wytrzymaj 30 sekund
- rozluźnij ręce, nogi i powtórz wszystko na drugą stronę
- usiądź w dandasanie (pozycja siedzącego kija)
Jest to wariant uproszczony, więc każdy śmiało może do niego podejść. Nie praktykujemy go na wszystkich sesjach zatem zawsze możesz zrobić gomukhasane w domu, jak masz chwilę. Nie wymaga ona bowiem większej rozgrzewki, niż pies z głową w dół.
Efekty: Przeciwdziała skurczom mięśni nóg i bioder. Praca górnych kończyn w tej pozycji nie tylko nawilża stawy rąk i barków, ale także rozwija mięśnie klatki piersiowej. Dlatego szczególnie jest polecana dla osób chorych na astmę, reumatyzm i zapalenie stawów.
Zdjęcie: Bożena Garbińska, wnętrze: Namaste Praktyka Jogi Paulina Stróż
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz