poniedziałek, 27 października 2014

BANDHY

Do zrozumienia techniki pranajamy konieczne jest zaznajomienie się z niektórymi wiadomościami o bandhach, nadiach i cakrach. Dzisiaj skoncentruję się tylko na głównym temacie, pozostałe dwa opiszę w kolejnych postach. 
Bandha oznacza niewolę, połączenie, spętanie, więzy, okowy. Bandhy wykonujemy dla zyskania większej kontroli nad pewnymi partiami ciała, jak również dla przeniesienia pracy na mięśnie głębokie (zwłaszcza mula i uddiyana bandha) tak, aby asany stawały się bezwysiłkowe. Działanie ich można porównać do transformatorów które regulują przepływ siły witalnej (prany) w naszym organiźmie. Prana (tłum.siła życiowa, energia, moc, oddech) w ciele jogina wprawiona w ruch dzięki praktyce pranajamy również wymaga użycia bandh w celu zapobieżenia rozproszenia i przeniesienia jej do właściwych miejsc bez powodowania szkód gdziekolwiek indziej w ciele człowieka.
Trzy najważniejsze bandhy to:
  1. Jalandhara bandha
  2. Uddiyana bandha
  3. Mula bandha
Wszystkie opiszę szczegółowo w kolejnych postach. Chciałabym jednak zasugerować Wam dużą ostrożność w uczeniu się bandh z internetu, książek, płyt itp. Radziłabym dobrego nauczyciela ze znajomością tematu i doświadczeniem, który zawsze rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości i nie zostawi Was z pytaniami samym sobie. 
Jak pisze Iyengar : „Nawet właściwe wykonanie mula-bandhy niesie pewne niebezpieczeństwo. Zwiększa moc panowania nad seksem, skutkiem czego kusi praktykującego do jej nadużywania. Jeśli ulega on tej pokusie jest stracony. Budzą się wszystkie śpiące w nim pragnienia (…)” . Warto więc rozważyć temat;)


Zdjęcie: Bożena Garbińska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz